Konkrétně bychom Vám rádi představili souhrn změn, které přinese novela zákona č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů (zákon o potravinách a tabákových výrobcích), změny v oblasti náhrad nákladů za rozbory prováděné laboratořemi Státní zemědělské a potravinářské inspekce pro účely kontroly, a rovněž Vás seznámili se stavem novelizace komoditních vyhlášek.
- Novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích
Novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích je účinná od 1. dubna 2025. Novela byla přijata na základě pozměňovacího návrhu poslance Marka Výborného společně s novelou zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon). Níže přinášíme shrnutí toho nejpodstatnějšího, co novela pro oblast potravinového práva přináší.
- Chráněná označení
Podle novely bude provozovatel potravinářského podniku provozující činnosti, na něž se vztahuje specifikace produktu označeného chráněným označením původu, chráněným zeměpisným označením nebo označením zaručené tradiční speciality, povinen tuto skutečnost nejpozději v den, kdy nastala, oznámit orgánu dozoru k ověření souladu se specifikací, a to v elektronické podobě dálkovým přenosem dat.
Tímto ustanovením je implementována povinnost vyplývající z čl. 39 a čl. 72 nařízení (EU) 2024/1143. Každý hospodářský subjekt, který se bude chtít účastnit činností, na které se vztahuje specifikace produktu označeného zeměpisným označením či označeného jako zaručená tradiční specialita, bude mít povinnost uvědomit o tom příslušné orgány dozoru. Podle § 16a odst. 3 zákona o potravinách a tabákových výrobcích jsou věcně příslušnými orgány pro výkon dozoru v této oblasti Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Státní veterinární správa a Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.
- EU Novel Food Status Catalogue
Novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích rovněž obsahuje výslovný zákaz uvádět na trh potraviny uvedené v seznamu Evropské komise „EU Novel Food Status Catalogue“ se statusem „novel food“ nebo s výjimkou doplňků stravy se statusem „not novel in food supplements“. Tato změna umožní efektivněji rozhodnout o zákazu nových potravin.
I zde se jedná o implementaci požadavků evropského práva, konkrétně nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/2283, o nových potravinách. Nařízení vyžaduje, aby provozovatelé potravinářských podniků před uvedením potraviny na trh posoudili, zda spadá pod definici „novel food“. Do této definice spadají potraviny, které nebyly ve významné míře konzumovány v EU před 15. květnem 1997. K tomu slouží i „EU Novel Food Status Catalogue“, sestavovaný pracovní skupinou Evropské komise (CAFAB) a dostupný zde, který obsahuje seznam látek s označením „novel food“ (nesmí být na trhu bez schválení EFSA a Evropské komise) nebo „not novel in food supplements“ (povoleny jen v doplňcích stravy). Příkladem látek, které nesmí být uvedeny na evropský trh bez posouzení jejich bezpečnosti pro lidské zdraví ze strany EFSA a schválení Evropskou komisí, jsou např. Eurycoma longifolia (Malajský ženšen), Areca catechu (Areka obecná) či Viscum album (Jmelí bílé).
- Náklady za rozbory prováděné laboratořemi Státní zemědělské a potravinářské inspekce pro účely kontroly
Na začátku března 2025 byla ve Sbírce zákonů zveřejněna vyhláška č. 54/2025 Sb., kterou se mění vyhláška č. 132/2015 Sb., o sazebníku náhrad nákladů za rozbory prováděné laboratořemi Státní zemědělské a potravinářské inspekce pro účely kontroly, ve znění pozdějších předpisů.
Vyhláška bude účinná od 1. ledna 2026 a obsahuje nové sazby pro náhradu nákladů fyzikálně-chemických a senzorických rozborů prováděných laboratořemi Státní zemědělské a potravinářské inspekce pro účely kontrol.
- Příprava novel komoditních vyhlášek v legislativním procesu
Pro úplnost dodáváme, že aktuálně probíhá projednání novel následujících prováděcích vyhlášek k zákonu o potravinách a tabákových výrobcích:
- vyhlášky o požadavcích na škrob, luštěniny, olejnatá semena a výrobky z nich;
- vyhlášky o požadavcích na mléko a mléčné výrobky, mražené krémy a jedlé tuky a oleje;
- vyhlášky o požadavcích na přírodní sladidla, potraviny se sladivými účinky, cukrovinky, kakaové boby, kakaové a čokoládové výrobky a med;
- vyhlášky o požadavcích na maso, masné výrobky, produkty rybolovu a akvakultury a výrobky z nich, vejce a výrobky z nich;
- vyhlášky o požadavcích na nápoje, kvasný ocet a droždí;
- vyhlášky o požadavcích na konzervované ovoce a konzervovanou zeleninu, skořápkové plody, houby, brambory a výrobky z nich a banány.
Pokud byste měli k dané problematice jakékoli otázky, neváhejte se na nás obrátit.