V návaznosti na časté dotazy z praxe si dovolujeme přinést bližší informace k rozvolnění úhradového preskripčního omezení na praktiky a pediatry u přípravků s vykazovacím symbolem „L“, ke kterému došlo od 1. července 2024.
Jednalo se o novelu prováděcí vyhlášky č. 376/2011 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o veřejném zdravotním pojištění. Průběh projednávání novely je k dispozici zde a její publikované znění zde.
Novelou se zavedlo automatické rozšíření hrazené preskripce na praktiky a pediatry v případě přípravků s preskripčním omezením „L“. Před novelou mohl léčivé přípravky s preskripčním omezením „L“ k úhradě předepisovat daný specialista a také jím písemně pověřený lékař (proto se tomuto preskripčnímu omezení říká tzv. přenositelné). To se změnilo tak, že od 1. července 2024 mohou tyto přípravky předepisovat k úhradě také praktici a pediatři (lékaři se specializovanou způsobilostí v oboru všeobecné praktické lékařství, praktické lékařství pro děti a dorost nebo pediatrie), aniž by museli mít písemné pověření od specialisty, a to v případech, kdy specializaci výslovně nevyžaduje SmPC či rozhodnutí o registraci přípravku.
V této souvislosti je třeba zmínit, že Státní ústav pro kontrolu léčiv v návaznosti na novelu aktualizoval svá datová rozhraní a roztřídil v nich přípravky podle toho, zda obsahují omezení v SmPC, či nikoliv. Přípravky s omezením v SmPC ve smyslu novelizovaného znění § 33 odst. 2 vyhlášky jsou vyznačeny v Databázi léčivých přípravků DLP (dostupné zde - soubor dlp_lecivepripravky.csv - sloupec OMEZENI_PRESKRIPCE_SMP – příznak A; aktuálně jich je 253). Omezení používání dle SmPC se pak uvádí také v internetové databázi léčiv na kartě „Ceny a úhrady“. Toto označení přípravků ze strany Státního ústavu pro kontrolu léčiv lze nepochybně uvítat, jelikož v praxi velmi usnadní identifikaci těchto přípravků. Dále díky tomu bude např. snadno možné v lékařských softwarech informace o tomto omezení spárovat ke konkrétním předepisovaným přípravkům, pokud budou softwary s tímto zdrojem pracovat. K uvedenému označení provedenému Státním ústavem pro kontrolu léčiv je nutno dodat, že konečné posouzení možnosti hrazené preskripce musí vždy zůstat na předepisujícím lékaři. Pouze předepisující lékař sám je schopen v každém konkrétním případě posoudit znění SmPC a případného omezení v něm a zvážit, zda se na něj omezení hrazené preskripce vztahuje či nikoliv.
Důvodová zpráva k této změně uváděla, že jedinými limity v poskytování primární péče (zde myšleno hrazené) by měly být odborné možnosti praktického lékaře či lékaře pro děti a dorost nebo pediatra, nikoli administrativní překážky.
Změna dle důvodové zprávy nerozšířila okruh pacientů (duplicitní výdeje se ohledem na lékový záznam nepředpokládají), kterým může být příslušný léčivý přípravek jako hrazený předepsán, a tudíž by neměla zvyšovat náklady zdravotních pojišťoven na léčivé přípravky. Změna pouze umožnila hrazenou preskripci širšímu okruhu lékařů, čímž by mělo dojít ke zlepšení časové i místní dostupnosti poskytovaných zdravotních služeb. Změna by v praxi měla napomáhat mj. v případech ukončení hospitalizace pacienta, kdy může být vzhledem k objednacím lhůtám k lékařům s příslušnou specializovanou způsobilostí problematické v rámci dnů zajistit následné předepsání léčivého přípravku.
Závěrem bychom rádi zmínili, že pravidla v případě tzv. nepřenositelného preskripčního omezení (vykazovací symbol „E“) se novelou vyhlášky nezměnila. Praktici a pediatři ani nadále nebudou moci uvedené léčivé přípravky předepisovat k úhradě. Pro účely úhrady přípravků s preskripčním omezením „E“ z prostředků veřejného zdravotního pojištění totiž i nadále platí, že je jakožto hrazené může předepsat pouze lékař se specializovanou způsobilostí s označením odbornosti uvedené v preskripčním omezení (daný specialista). Pokud by praktik či pediatr (či jiný lékař) chtěl předepsat tento přípravek pacientovi bez úhrady (s příznakem „hradí pacient“), nic se na této možnosti nemění a toto učinit může, pokud při tom postupuje lege artis. Omezení předpisování na určitou specializaci je dáno pouze u léčivých přípravků na lékařský předpis s omezením.